DOLAR 32,6515 -0.46%
EURO 34,9790 -0.77%
ALTIN 2.424,28-0,84
BITCOIN 2131112-1,40%
Tekirdağ
31°

AÇIK

17:09

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

http://lambadakicin.com/wp-content/uploads/2022/12/reklamalani2.gif
Chat on WhatsApp
HAYIRDIR KADİR ABİ!

HAYIRDIR KADİR ABİ!

Ceyport Limanı Kapasite Artış Projesi ÇED olumlu kararına ilişkin, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi tarafından itiraz yolu kapalı olmak üzere verilen yürütmeyi durdurma kararına uyulmadığı ve çalışmaların devam ettiği gerekçesiyle, suç duyurusunda bulunuldu.

ABONE OL
Aralık 18, 2022 14:25
HAYIRDIR KADİR ABİ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SEN TEKİRDAĞ’IN ÇIKARLARINI GÖZETMEK İÇİN BELEDİYE BAŞKANI OLMADIN MI?

Ceyport Limanı Kapasite Artış Projesi için aldığı ÇED olumlu kararına ilişkin, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi tarafından itiraz yolu kapalı olmak üzere verilen yürütmeyi durdurma kararına uyulmadığı ve çalışmaların devam ettiği gerekçesiyle, suç duyurusunda bulunuldu.

TÜM BUNLAR KADİR ALBAYRAK ZAMANINDA İTİRAZ ETMEDİĞİ İÇİN Mİ YAŞANIYOR?

TMMOB Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Polat; “TMMOB Tekirdağ İl koordinasyon kurulu olarak; “ Ceyport Tekirdağ Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Liman Kapasite Artışı” projesi ile ilgili olarak Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünce verilen 10.09.2021 tarih ve 6381 sayılı ÇED Olumlu kararının iptali için Tekirdağ İdare Mahkemesi’ne açmış olduğumuz dava neticesinde 25.11.2022 tarihinde oy birliği ile İPTAL kararı verilmiştir.” Dedi.

Karar veren Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi, haklı gerekçelerimizi ve Bilirkişi raporlarını dikkate aldığını belirten TMMOB Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Polat, “Mücadelemiz sonuç verdi.” Dedi. TMMOB Tekirdağ Temsilcisi Cemal Polat yaptığı açıklamada ÇED Olumlu raporunu iptal eden mahkemenin gerekçelerini paylaştı.

Konuya ilişkin Trakya Platformu Tekirdağ Yönetim Kurulu Üyesi Bedia İlerler ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanlığı (TMMOB) adına Cemal Polat tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Kaan Sinan Tohumcu da mahkeme kararına ilişkin mühürlenen alanlarda çalışma yapılması durumunda, gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Yapılan suç duyurusunda, ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin açılan davada, kesin yürütmeyi durdurma kararı verildiği fakat, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın uygulanmasına yönelik denetlemenin yapılmadığı belirtiliyor.

MAHKEME KARARI YOK SAYILIYOR

Firmanın inşaat çalışmalarına hala devam ettiği aktarılan suç duyurusunda, söz konusu durumun Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi kararında belirtilen tüm hususları yok sayma ve görevi kötüye kullanma niteliğinde olduğu vurgulanıyor.

İdare Mahkemesi’nin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararını, hukuka ve mevzuata uygun bulmadığı hatırlatılırken, yapılacak işlemlerin çevreye telafisi güç ve imkansız zararlar vereceğine dikkat çekiliyor.

Tekirdağ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Kaan Sinan Tohumcu da limanın kapasite artış projesine yönelik ÇED olumlu kararına ilişkin, yürütmeyi durdurma kararı gereği belirlenen kısımların mühürlendiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Ceyport’un liman faaliyetleri tamamen durdurulmadı. Gemiler yanaşarak, elleçleme çalışmaları devam ediyor. Kapasite artışı ve RO-RO iskelesi inşaatı, İlave dolgu alanları durduruldu. Durdurulmuş bir yerde çalışma yapılması ise suç. ÇED olumlu kararı olmadan önce de firma tarafından çalışmalar yapılmıştı. Ceza kesip, işlem gerçekleştirmiştik. Şu an mahkeme kararı ile durdurulan yerlerde çalışma mevcut ise yine gereken işlemlerin yapılması yönünde çalışma gerçekleştireceğiz”

ELEŞTİRİLERİN HEDEFİNDEKİ İSİM CEYPORT YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ AVCI, KADİR ALBAYRAK’I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin açılan davada, kesin yürütmeyi durdurma kararı verildiği gerçeğini sadece CEYPORT değil, zamanında tüm bu olumsuzlukları tespit edip İTİRAZ ETMESİ GEREKEN MAKAM Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olduğu halde, itirazın zamanında yapılmadığı gerçeği ortadayken, CEYPORT Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı makamında ziyaret ediyor.

Cey Grup Yünetim Kurulu Başkanı Ali Avcı

Bu ziyarete anlam veremeyen kamuoyunda ister istemez vatandaşlar şu soruyu soruyor; “Hayırdır Kadir abi? Biz seni şehrimizin çıkarlarını gözetmen için belediye başkanı seçmemiş miydik?”

MAHKEME KARARINDA NELER VAR?

Karar veren Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi’nin değerlendirmeleri şöyle;

“Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği, kapasite artışları başlıklı 20. Maddesi “ ÇED Olumlu veya ÇED Gerekli Değildir” kararı bulunan projelerde kapasite artışı ve / veya genişletilmesinin planlanması halinde, planlanan projenin etkileri, mevcut karara esas çevresel etkileri ile birlikte kümülatif olarak değerlendirilir” hükmü esas olmak üzere “ katı atık ve sıvı atık miktarları ile bertaraf konusunda kümülatif hesaplamaların yapılmadığı, dolayısıyla eksik işlem tesis edildiği; bu yönüyle ilgili mevzuat açısından uygun olmadığı, çevre üzerinde ve insan sağlığı üzerinde verebileceği zararların belirsiz olduğunu,

Nihai ÇED Raporunda sunulan Akustik Raporun; Çevresel Titreşim Hakkında Bilgi bölümünde “Liman Kapasite Artış Projesi” için gerekli – yeterli titreşim ölçümlerinin yapılmadığı, bu açıdan eksik işlem niteliğinde olduğu, projenin “İnşaat Aşaması ve Deniz Dip Tarama İnşaat Aşamasında” mevcut limanın işletilmesine ait gürültü hesaplamalarının dahil edilmediği, anlaşıldığından, dolayısıyla mevcut proje ile yeni projenin birlikte kümülatif olarak değerlendirilmediğini,

“Katı atık ve sıvı atık miktarları ile bertaraf “ konusunda kümülatif hesaplamaların yapılmadığı, dolayısıyla eksik işlem tesis edildiği, ilgili mevzuat açısından uygun olmadığı, çevre üzerinde ve insan sağlığına verebileceği zararların belirsiz olduğu,

Yerleşim alanları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinde; ilgili mevzuat esas Risk puan aralıklarına ilişkin değerlendirmelerin yapılarak Sağlık Koruma Bandı Mesafelerinin belirlenmediği, bu açıdan yerleşim alanları etkisi bağlamında eksik işlem niteliğinde olduğu,

Kurum, Kuruluşlar üzerindeki etkileri değerlendirildiğinde; bir taraftan ağır vasıta kaynaklı ilave trafik hacmi yaratması yönünden kümülatif etkiler bakımından olumsuz etkileri olacağı, diğer taraftan özellikle Meri İmar Planı Kararları gereğince oluşturulan Sağlık Tesis Alanları, Eğitim Tesis Alanları, Kültürel Tesisler, Spor Tesis Alanları bağlamında hizmet sunumunun gerektirdiği işlevsel uyum-bütünlük ve kümülatif etkileri bakımından olumsuz etkileyeceği,

Trafik- Ulaşım Durumu üzerinde etkilerinin değerlendirilmesi; proje alanı ve yakın çevresinde meri imar planı kararları esas mevcut arazi kullanım kararları bağlamında gerçekleştirilmiş / planlanmış gerek ulaşım sistemleri kararları bağlamında; Resmi kurum Alanları, Sağlık Tesis Alanları, Eğitim Tesis Alanları, Toptan Ticaret Tesisleri gibi ulaşım talebi oluşturacak ve trafik hacmi yaratacak faaliyetler ile birlikte Kümülatif Değerlendirmeler içermediği, bu yönüyle bölge şartları kapsamında trafik- ulaşım durumu etkilerinin tespiti/öngörülmesi bakımından eksik işlem niteliğinde olduğu,

Nihai ÇED Raporu’nun aktif faylar ve depremsellik ile jeolojik- jeoteknik yapı bağlamında değerlendirilmesi; Dava konusu alana ilişkin Detaylı Zemin Etüt Raporları bulunmadığı, Liman kapasite artışı kapsamında yapılması planlanan kazıklı temellerin hesap detayları hakkında bilgi-belge ve proje olmadığı, bu durumun proje kapsamında yapılacak “ kazıklı temel tasarımın” deprem mühendisliği açısından değerlendirilmesi bağlamında eksik işlem niteliğinde olduğu,

Katı atık ve sıvı atık miktarları ile bertaraf ile gürültü titreşimi, toz ve gaz emisyonları konusunda kümülatif hesaplamaların yapılmaması bakımında Çevre Kanunu, ÇED Yönetmeliği esas olmak üzere İlgili Mevzuat açısından ve eksikliklerin bulunduğu, mevcut haliyle uygun – tutarlı olmadığı görüş ve değerlendirmelerine yer verilmiştir.

Bu gerekçelerle ÇED Olumlu kararının iptaline karar verilmiştir.”

CEYPORT HAKKINDAKİ HABERLERE SOSYAL MEDYA HESABINDAN “SPONSORLU” OLARAK CEVAP VERDİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.