DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22072140,43%
Tekirdağ
34°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

http://lambadakicin.com/wp-content/uploads/2022/12/reklamalani2.gif
Chat on WhatsApp
CHP’DE “ÖZEL” BİR DÖNEM

CHP’DE “ÖZEL” BİR DÖNEM

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Olağan Kurultayı’nda seçim sonuçları açıklandı: Partinin yeni genel başkanı, değişimcilerin adayı Özgür Özel oldu.

ABONE OL
Kasım 10, 2023 10:29
CHP’DE “ÖZEL” BİR DÖNEM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarihi değişim: CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Olağan Kurultayı’nda seçim sonuçları açıklandı: Partinin yeni genel başkanı, değişimcilerin adayı Özgür Özel.

CHP’de tarihe geçen kurultayın ilk günü bitti. Tansiyonun yüksek olduğu seçim ikinci tura kaldı.

Divan başkanı Ekrem İmamoğlu ikinci tur seçiminin sonucunu açıkladı. İkinci turda değişimcilerin adayı Özgür Özel kazandı. CHP’nin 8. genel başkanı Özgür Özel oldu. CHP’de 13 yıllık Kılıçdaroğlu devri kapandı.

Özgür Özel 812, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. Özel, Kılıçdaroğlu’nu 276 oy farkla yendi.

Kılıçdaroğlu, oyunu kullandıktan sonra salondan ayrıldı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler, Özgür Özel’in konuşması sırasında salonu terk etti.

Seçimi kazanan Özgür Özel’in konuşmasının tamamı:

“Hayatımın en büyük gururunu, onurunu yaşıyorum. Bunu CHP’nin 100. yılında ve CHP’nin, hatta Türkiye’nin 100. yılda kurulan ilk sandıkta, ikinci yüzyıla yön verecek partimizin kurultayında oybirliğiyle ve hepimizin yürekten desteklediği şekilde şahsınıza verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bugün ilk tur sonuçlandıktan sonra, o daha önce pek az deneyimlenen ve iki oy farkla ikinci tura kalan seçim sırasında ben oraya geleyim, Özgür Başkanımızın elini kaldırayım niyetini ifade eden, hepimizi duygulandıran, gönlü bizimle birlikte olan, başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne hep beraber devam edeceğimiz Sayın Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na. Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen’in ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğunda oturmak, onların emanetine sahip çıkmak, bundan sonra benimle birlikte hepinizin görevidir. Ben sizlere güveniyorum.

Bir teşekkürü kolay kolay siyaset sahnesinde görülmeyen, bu süreçte geçmişteki pratiklerinin aksine yanımda olan, beni yetiştiren, anneme, babama, kardeşime, sevgili eşim Didem’e, biricik kızım İpek’e ve Özel Okay ve Menemenlioğlu ailelerine yürekten teşekkür ediyorum. İlkokul öğretmenimden yatılı okuldaki öğretmenlerime, beni yetiştiren öğretmenlerime, beni yalnız bırakmayan Bornova Anadolu Lisesi arkadaşlarıma, böylesi bir gecede bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelerimize, tüm CHP’lilere yürekten teşekkür ediyorum.

CHP’nin 130 milletvekilinden oluşan harika bir grubu var. Çok konuşuldu, buraya kim kaç milletvekilinin desteğiyle geldi diye. Bu salondan 130 milletvekilimizle el ele, omuz omuza çıkıyorum. Salona il başkanlarımızla girdik, bu salondan 81 il başkanımızla kol kola omuz omuza çıkıyorum. İmza sayıları çok konuşuldu. Ben bin 366 delegemizi bana oy vermiş kabul ediyor, hepsine teşekkür ediyorum. Büyük bir üzüntünün, travmanın arkasından düşmüş omuzları dikleştirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmek… Buna inandık, arkadaşlarımızla inandık, sizlere inandık, siz de inandınız, umudu yükselttiniz. Bu zor süreçte, bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma kendi adıma söz veriyorum. Benim süreç boyunca ve bugün istemeden kırdıklarımız olduysa affola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren Plan Bütçe Komisyonu’ndaki mücadelesine büyük enerji ve tek yumruk olarak devam edecek. Beş ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanıyoruz. 1,5 milyon üyemize diyorum ki, biz cumhuriyetin 100. yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü telafi etmek, yüzleri güldürmek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütümüzle yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum. Durmayacağız, çalışacağız, omuz omuza çalışacağız, elimizdeki belediyelerin tamamını yeniden kazanacak, yanlarına yenilerini ekleyecek ve hep birlikte büyük bir zaferi kazanacağız, buna inanıyorum, bunun için de sizlere güveniyorum.

Kendi adıma iki sözü tutacağımı ifade ederek sözlerimi sonlandırıyorum. Örgüte verdiğim bütün sözleri tutacağım. Yarın sabah 09.30’da 81 il başkanımla yarınki Parti Meclisi sürecini görüşmek üzere toplantı koydum, kendilerini davet ediyorum. Ön seçime, demokratik tüzüğe yönelik bu partiye yakışır her türlü iyileştirmede verdiğimiz sözlere hep beraber zaman kaybetmeden tutacağız. Benim bir sözüm var. Sayın başkanın emeğinin çok olduğu Hatay. Hatay’a gittiğimde siyaset konuşmadım. ‘Mazbatamı alacağım, ilk konuşmamı Hatay’da yapacağım, sürekli Hatay’ı gündemde tutacağım’ dedim. İkinci olarak Osmaniye’ye gideceğim. Söz verdim, geliyorum. Hep beraber büyük zaferler yaşayacağız. Bugün zafer bir adayın, bir ekibin değildir. Bir yarışmanın sonunda kazanılan zafer değildir. Bugünkü zaferin galibi bütün CHP’lilerdir. Türkiye’ye ve dünyaya parti içi demokrasi, çoklu yarışı, CHP’de genel başkanın demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Şimdi önceki genel başkanlarımız, sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve bu partiye emek veren hep birlikte yerel seçime omuz omuza yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun. Hepinizi çok seviyorum, saygılar sunuyorum.”

İkinci tura kalmıştı

Özgür Özel 682 oy alarak ilk turu önde bitirdi. Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı. Genel başkanın kazanabilmesi için 683 oy alması gerekiyor. Buna göre Özel, bir oy ile genel başkanlığı kaçırdı. Delegelere oy kullanmaları için çağrı yapıldı. İkinci tur oylaması 00:30’da başladı, 02:30’da bitti.

Adaylar arası gerginlik

Kurultayın açılış konuşmasını Kılıçdaroğlu yaptı. CHP lideri sahneye çıktığında tüm delegeler ayağa kalktı. Kılıçdaroğlu’nun “sert” geçen konuşmasını tüm delegeler dikkatle izledi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında öne çıkan en önemli vurgu şüphesiz “sırtımdaki hançerler” sözleriydi.

Kılıçdaroğlu, “İş cumhurbaşkanlığı adaylığının seçilmesine gelince masadan kalkmalar ve oturmalar geldi. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım” diyerek İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e, “Bay Kemal’in yol arkadaşı olacaksan, arkasından hançerlemeyeceksin” diyerek değişimcilerin adayı Özgür Özel’e yüklendi.

Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Sırtımdan hançerlendim” sözleriyle ilgili, “Hiç üstüme almadım. Hiçbirimizin üstüne almadım. CHP’de hançer yok, hançerleyecek de kimse yok” dedi.

CHP Genel Başkanlığı’na aday olan değişimcilerin desteklediği Özgür Özel, konuşması sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Adaylık konuşması yapmayacağı açıklanan Kılıçdaroğlu, kendisine cevap hakkı doğduğu için sahneye çıktı ve Özgür Özel’e cevap verdi.

Özgür Özel’in olayları çarpıttığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Olayları çarpıtarak anlatmanız doğru değil. Genel başkan olacak kişinin olayları çarpıtmadan sizin önünüze sağduyu ile çıkmalı, güler yüzle çıkmalı. Ben Özgür kardeşimi severim, uzun süredir beraberiz. Belediye başkanı olacağım dedi, aday oldu, milletvekili olacağım dedi, vekil oldu. O arkadaşlarla beraberdik. O eleştirileri keşke MYK’da PM’de söyleselerdi ve ben de dinleseydim, beraber mücadele etseydik. Oraya gelince evet diyeceksin, buraya gelince hayır diyeceksin. Olmaz. Genel başkanlarda çifte standart olmaz. İşin özü budur.

İki aday çekildi

CHP Genel Başkanlığı için beş aday öne çıktı: Genel merkezin adayı Kemal Kılıçdaroğlu, değişimcilerin adayı Özgür Özel, Örsan Öymen, İlhan Cihaner ve Ünal Karahasan. İlhan Cihaner ve Örsan Öymen adaylıktan çekildi.

CHP’de ‘değişim’ kazandı: Özgür Özel’in Kemal Kılıçdaroğlu’nu yenerek Genel Başkan seçilmesi ne anlama geliyor?

CHP’nin “İkinci Yüzyılda Birlik ve Demokrasi” sloganıyla düzenlenen 38. Olağan Kurultayı’nda, “değişimciler”in adayı Özgür Özel, ikinci turda 812 oyla, partinin yeni genel başkanı seçildi. Kurultay’da son kez aday olduğu mesajı veren Kemal Kılıçdaroğlu’nun hesabı tutmadı. Kılıçdaroğlu, 13 yıldır yürüttüğü genel başkanlığa, kurultay yenilgisiyle veda etti.

Genel başkanlık seçiminin sonuçları, delegelerin “travma” olarak nitelendirilen Mayıs seçimlerindeki yenilginin faturasını Kılıçdaroğlu’na kestiğini de ortaya koydu.

Genel Başkanlık yarışından çıkan sonuç, beklendiği gibi bugün yapılan Parti Meclisi (PM) seçimlerine yansıdı.

Kurultayda 70 kişilik anahtar liste çıkaran Genel Başkan Özgür Özel’in listesinde yer alan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yakınlığı bilinen Gökan Zeybek en yüksek oyla PM üyeliğine seçildi. Zeybek’in yanı sıra yine İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Bedirhan Berk Doğru ilk üç sırayı paylaştı.

CHP 38. Olağan Kurultay’ında PM ve YDK için oy verme işlemi gecenin geç saatlerine kadar sürdü ve bugün saat 11.00 civarında da oy sayımı tamamlandı. Kurultayda PM’nin 52 üyesi çarşaf listeden, 8’i ise Bilim Yönetim Kurul Platformu kontenjanından Özgür Özel’in belirlediği 12 aday arasından seçildi. Özel, PM için 70 kişilik anahtar liste çıkardı.

Buna karşın, önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren İstanbul Milletvekili ve eski MYK üyesi Oğuz Kaan Salıcı da “denge denetleme” adı altında karşı liste çıkardı.

Sayım sonucunda PM’ye en yüksek oyla İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek en yüksek oyu alırken, Sibel Yeşildal 52. sıradan seçildi, liste çıkaran Salıcı ise 51. sıradan PM listesini deldi, ancak kadın kotasına takıldı.

Salıcı PM dışımda kalırken, listesinde yer alan Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, kadın kotasından PM’ye girmeye hak kazandı. Özel’in listesinde yer Özel’in yakın kurmaylarından eski CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de üst sıralardan PM’ye girdi.

Genel Başkan Özgür Özel’in listesinde yer alan isimler büyük oranda seçildi. İlk belirlemelere göre Salıcı’nın listesinde yer alan eski Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Mehmet Tüm, Müslim Sarı, Orhan Sarıbal, Özel’in listesini delerek PM’ye girdi. İki listede de yer almayan Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuz yılmaz da Özel’in listesini delerek PM’ye girdi.

Özel: Yarından itibaren yerel seçimler için seferberlik ilan ediyorum

CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, teşekkür konuşmasında 1366 delegenin hepsinin oyunu kendine vermiş kabul ettiğini belirtmiş ve “Bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma kendi adıma söz veriyorum” demişti.

“Hayatımın en büyük onurunu, en büyük gururunu yaşıyorum. Örgüte verdiğim bütün sözleri tutacağım” diyen Özel, ön seçimin esas alınacağı tüzük değişikliğini de hayata geçireceğini söylenişti.

CHP’nin yeni lideri, ilk ziyaretini 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden ağır etkilenen Hatay’a, ikinci ziyaretini de “ikinci memleketim” dediği Osmaniye’ye yapacağını söyledi.

Özel sözlerini, “CHP’de genel başkanın demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Bugün burada zafer CHP’den bir adayın, ekibin değil. Bugünkü zaferin galibi bütün CHP’lilerdir. Yolumuz, yolunuz açık olsun” diyerek tamamladı.

TEBRİKLER ARDI ARDINA X PLATFORMUNDA GELDİ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.