DOLAR 32,9681 0.12%
EURO 35,9107 0.01%
ALTIN 2.540,160,22
BITCOIN 2228728-1,01%
Tekirdağ
28°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİONİZOS’UN NEFES ALDIĞI TOPRAKLARDA GEZENTİ YUNANİSTAN’DA BAĞ BOZUMUNDA

Trakya bir bütün olarak düşünüldüğüne, Bulgaristan da kalan kısmı Kuzey Trakya, Yunanistan da kalan kısmı Batı Trakya, Türkiye de kalan kısmı ise Doğu kısmı olarak tanımlanır.

Oysa bütünü bir araya getiren eşsiz bir lezzet var. Üzüm.

DİONİZOS’UN NEFES ALDIĞI TOPRAKLARDA (DİONYSOS)

Üzüm’ün tarih boyunca bu coğrafyadaki gördüğü rüya hep aynı. Üzüm tarih boyunca ticaretin merkezinde hatta hayatın her alanında öncelikli olmuş bir ürün.

Uğruna savaşlar yapılmış, kız alıp verirken drahomada liste başında yer almış bir hammadde.

İşte Batı Trakya’nın üzümden hareketle kendine tarihi bir yol haritası çizerek üzümden üretilen Dionysos’un rüyası şarap’tan bir hikayenin peşine düşüyorum bu bölümde.

2014 yılının bir sonbahar günü Tekirdağ sahilinden Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD), bölgenin 12 butik şarap üreticisi ile birlikte yola çıkıyoruz. Bu 12 şarap üreticisi tarafından desteklenen ‘’Trakya Bağ Rotası Projesi‘’ kapsamında Kuzey Yunanistan Şarap Yolu Yöneticisi Giannis ALBANIS’i ve bu yol üzerinde yer alan beş şarap üreticisini ziyaret edeceğiz Gezenti’nin bu iki bölümde.

Selanik’te şarap bağlarıyla ilgili keşfettiğiniz ne varsa, Yunanistan‘ın şaraplarına uluslararası unvan kazandıran Kuzey Yunanistan‘ın şarap üreticilerinin efsanevi kişiliği ve cömertliği bu deneyimin bir parçası olacak hazırsanız hadi gelin Selanik’e doğru dionizos’un ayak izlerini takibe yola çıkıyoruz.

BAĞCILIK VE ŞARAPÇILIK BU BÖLGENİN EN BÜYÜK TURİZM DEĞERİ

Bağcılık ve ilgili sektörlerde bu hedefleri belirleyebilmenin en isabetli yolu şüphesiz paydaşları bir araya getirmek ve katılımları ile oluşturulacak yepyeni bağ rotaları ile turizmde hızla yükselen eno keşifler için fırsatlar yaratabilmenin de yolunu aralamaktadır.

Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD), bölgenin 12 butik şarap üreticisi tarafından desteklenen ‘’Trakya Bağ Rotası Projesi‘’ kapsamında Kuzey Yunanistan Şarap Yolu Yöneticisi Giannis ALBANIS’i ve bu yol üzerinde yer alan beş şarap üreticisini ziyaret etti.
Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD), tarafından 2013 yılında hayata geçirilen “Trakya Bağ Rotası Projesi” kapsamında 16-18 Ocak 2014 tarihlerinde “Kuzey Yunanistan Şarap Üreticileri Derneği”ne bir ziyaret programı düzenlendi. 1993’te başlayan Kuzey Yunanistan Şarap Yolu deneyimi hakkında bilgi alındı, bu yol üzerindeki bazı bağlar ve şaraphaneler gezildi, üreticileriyle eno ve gastronomi turizmi ile ilgili görüşmeler yapıldı. Karşılıklı görüşmeler sonucunda Trakya Bölgesi genelinde turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi, bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısının arttırılması ve bölgede eno ve gastronomi turizminin geliştirilmesi hedefleniyor.

Trakya Turizm İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan ÇEBİyaptığı açıklamada ‘’Bölge turizmcileri olarak coğrafya ve tarihten genel yakınlığımızı şimdi de ortak bir turizm projesi ile ticari işbirliğine çevirmek yönünde karşılıklı olarak yaptığımız temaslardan çok güzel geri dönüşler aldık. Her iki toplumun da işbirliğine son derece açık olmasından büyük mutluluk duyduk. Makedonya’da 5 farklı üretici ve bağ alanına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerden ortak bir destinasyon geliştirebilmek konusunda çok şey yapabileceğimizi anlamış olarak geri dönüyoruz. Trakyalılar olarak en yeni turizm trendlerinden biri olan eno ve gastronomi turizmi alanında büyük avantaja sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz gezi, Trakya’da kendi bağlarında turizm faaliyeti gösteren, benzer amaçlarla yola çıkan Trakya Butik Şarap Üreticileri Platformu’na yol gösterici olduğu kadar bizlere de farklı ufuklar açtı. Özellikle eno ve gastronomi turizminin, bölgesel anlamda kaliteli bir turizmin yapılanmasına nasıl destek olabileceğini hemen yanıbaşımızda bu alanda yapılan çalışmaları yerinde incelemiş olduk.
Kuzey Yunanistan Şarap Yolu Yöneticisi Giannis ALBANIS de ‘’ 1993-97 yılları arasındaki dönem bizler için zordu, üreticilerimiz bağları ve şaraphaneleriyle henüz eno ve gastronomi turizmi alanında yeterli altyapıya ve deneyime sahip değillerdi. Ancak daha sonra bu projenin de verdiği güçle Avrupa Birliği fonlarından aldıkları destekle şaraphanelerini ve bağlarını yeniden yapılandırma imkanına kavuştular. Bu süreç aynı zamanda üreticilerin kendi aralarındaki sorunları çözmelerine, bir arada çalışmalarına olanak sağladı. Hep birlikte başarılı etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Uluslararası Selanik Şarap Yarışması bunlardan biri. Bundan sonraki süreçte en önemli hedefimiz, uluslararası platformda şaraplarımızı tanıtmak, bu konuda ortak çalışmalar yapmak.’’ dedi.

Trakya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü iken, gazete’de yazdığım belgesel ve seyahat çekimleri ile ilgili yazım.

Türkiyeli meslektaşlarını büyük bir konukseverlikle karşılayan Anestis Babatzimopoulos ise ‘Babatzim firması 1875’de İstanbul’da kuruldu. Bağlarımız ve şaraphanemiz Silivri’deydi. Rakı ve şarap üretiyorduk. Mübadeleden sonra buraya geldik ve aynı işe devam ettik. Sizleri bağlarımızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum’ dedi. Anestis Babatzimopoulos, Kuzey Yunanistan Şarap Yolu Projesi’nin bazı bölgelerde yerli, bazı bölgelerde yabancı turist sayısında artışa sebep olduğunu belirtti.
Üreticilerin karşılıklı görüşmelerinde ortak sorunlara da değinildi. Mevsim sıcaklıklarının değişmesi sebebiyle Trakya’da bağbozumu döneminin son on yılda neredeyse 15 gün öne geldiğini belirten Türkiye Şarap Üreticileri Platformu temsilcilerine, Wine Art Estatefirmasının yetkilisi aynı sorunun Yunanistan tarafında da yaşandığını ve bağbozumu öncesinde kuraklık olduğunu belirtti.

Şarabın en derinden etkilediği kültürlerin başında gelen Kuzey Yunanistan ve Trakya bölgelerinde binlerce yıldır şarap üretilmektedir. Bölge şarapları, uzun süreli bir geçmişin yanı sıra farklı bağcılık uygulamalarını ve yerel üzüm çeşitliliğini kapsayan bir mirası sürdürmektedir. 1993 yılında kurulan ‘Kuzey Yunanistan Bağları Şarap Üreticileri Derneği’, ülkenin Makedonya, Trakya ve Epir bölgelerini de kapsayan bir alanda, geleneksel bağcılık ve şarap üretimini destekliyor. Dernek, yerli ve yabancı turistlere üzüm bağlarını ziyaret etme fırsatı da sunuyor. Bu bağ yolları ağı, tanrıların dağı Olimpos’tan, Epir’deki Zitsa’ya, oradan da Bizans dönemi Selanik’ine kadar ulaşan sekiz güzergah öneriyor. Diğer bir bağ yolu da, kuzeyde Amyntaio’dan başlayıp, Halkidiki’ye ve Trakya’ya uzanıyor. Trakya Bağ Rotası projesi kapsamında bu güzergahın geliştirilerek, çok kültürlü bir turizm destinasyonu yaratılması hedeflenmektedir.

Gezenti Nijat Ayvaz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.