DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22097380,57%
Tekirdağ
31°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medyada oldukça popüler olan Pakistanlı Haq Khatteb Hussain Ali, Sufizm ve ruhani şifa alanlarında tanınmış bir şifacı olarak ün kazanmıştır. Sufizm, mistik İslam’ın bir kolu olarak bilinir ve Ali’nin bu alanda derin bir bilgi ve tecrübeye sahip olduğu kabul edilir.

ÇUF ÇUF HOCA!

Türkiye’deki özellikle sosyal medya kullanıcılarının Ali’nin çıkardığı sesi “ÇUF ÇUF” olarak tanımlayarak kendisine “ÇUF ÇUF HOCA” olarak tanımlaması ile kısa sürede bir fenomene dönüştü. Yayınlanan videolarda yürüme engellilerin iki çuf çuf sonrası koşar adım yürümesi oldukça dikkat çekici. Bu günkü programımızda konuyu ele aldık. Büyük kitleleri bu kadar peşi sıra sürükleyip etkileyen birini elbette dikkate almak lazım.

TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Görüşler genel olarak, bu kişinin Pakistan’da hastaları iyileştirdiğini iddia ettiği ve İngiltere’nin Oldham kentinde bulunduğu yönünde. Bazı kullanıcılar, bu kişinin dinî inançları suistimal ettiğini ve insanları yanılttığını iddia ediyor. Ayrıca, İslam inancında Allah’tan başka hiçbir şeye tapılmaması gerektiği ve bu tür kişilerin dini inançları kötüye kullanarak para kazanmaya çalıştıkları belirtiliyor. Kullanıcılar, bu tür kişilere dikkat etmemeleri ve onlara inanmamaları konusunda birbirlerini uyarıyorlar.

Bir kullanıcı, İslam’a yeni geçmiş ve sosyal medya algoritmasının çoğunlukla İslam ile ilgili olduğunu belirtiyor. TikTok’ta Pakistan’da hastaları iyileştirebildiği iddia edilen Haq Khatteb Hussain Ali hakkında çok fazla içerikle karşılaştığını söylüyor. Bu kişinin Oldham, İngiltere’ye de gittiği ifade ediliyor.

Kullanıcı, Haq Khatteb Hussain Ali’nin neredeyse tapınılacak bir duruma geldiğini ve bu durumun İslam inancında uygun olmadığını dile getiriyor. Kuran’da, Allah’tan başka ilah olmaması gerektiği belirtiliyor.

İşte Reddit’te Hussain Ali ile ilgili bazı yorumlar:

  1. linkup90: Kullanıcı, Kuran’ı okumanın ve bilgi sahibi olanlardan yardım istemenin önemli olduğunu vurguluyor. Her Müslümanın iyi bir insan olduğunu düşünmemek gerektiğini belirtiyor.
  2. AnonymousZiZ: Bazı Müslümanların İslam’a tamamen zıt davranışlarda bulunabileceğini ve bu sahtekarların ahirette cezalarını alacaklarını belirtiyor.
  3. WorldlyTraveller: Haq Khatteb Hussain Ali’yi tam bir sahtekar olarak nitelendiriyor ve ona inananların Şirk işlediğini söylüyor.
  4. Le-Mard-e-Ahan: Pakistan’da bu tür insanların sahtekar olduğunu ve sadece para peşinde koştuğunu ifade ediyor. Bu tür videolara dikkat etmemek gerektiğini vurguluyor.
  5. Wrong_Ad_736: Aldatmaca ve para kazanma düzeni olduğunu, Allah’tan hidayet dilediğini belirtiyor.
  6. umm_isa: Haq Khatteb Hussain Ali ve benzerlerinin tamamen sahtekar olduğunu, bunun İslam ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtiyor. Bu kişilerin insanları yanıltmak için sahte mucizeler yarattıklarını ve bunun Amerikan televizyon vaizleri gibi olduğunu ifade ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.